Ѓоковиќ не смее да го напушти аеродромот во Мелбурн

Од:

Првиот рекет на светот, Новак Ѓоковиќ, не може да го напушти аеродромот во Мелбурн додека не се разјаснат деталите за тоа како добил медицинско ослободување од вакцинација против коронавирус.

dobivaj vesti na viber

Србинот пристигна во Австралија околу полноќ по локално време и веќе три часа е во транзитната зона.

„The Age“ пишува дека граничната служба на Австралија го испрашува Ѓоковиќ за оправданоста на медицинскиот исклучок. Нивниот извор во австралиската влада рече дека основата за медицинското отстранување на Ѓоковиќ е прележаниот ковид во последните шест месеци.

Но, граничарите може да не го пуштат во државата согласно законот и неговиот настап на Австралија опен е неизвесен.

Би можело да ве интересира

„Врската“ меѓу Федерер и Новак влезе во нова фаза: По 12 години, Роџер го заследи Ѓоковиќ на социјалните мрежи

А1он

Новак: Русија ќе ги намали испораките на гас за Европа за една третина

А1он

Веќе нема шанси Ѓоковиќ да настапи на САД опен: Нема да можам да патувам за Њујорк

Ју-ес опен навести дека Ѓоковиќ нема да игра

Дозволете му на Ѓоковиќ да игра на Ју-ес опен

Ѓоковиќ ги отвора терените на босанските пирамиди