Ѓоковиќ најдобар спортист на Балканот во изборот на новинските агенции

Од:

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е најдобар спортист во 2019 година во изборот на новинските агенции од Балканот, што го организира бугарската БТА.

Во гласањето во кое учествуваше и МИА, Ѓоковиќ освои 73 поени, пред кошаркарот на Милвоки Јанис Адетокунбо со 45 ироманската тенисерка Симона халеп која собра 40 поени.

Од македонските спортисти најдобро котира ракометарот на Вардар, Стојанче Стоилов со 18 поени.

Би можело да ве интересира

Доживотна суспензија за бразилскиот тенисер Жоао Соуса за местење натпревари

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ник Киријос го имитираше Надал со повлекување на гаќите

Драган Поповски

Зверев не изгуби сет, трет пат во првите две кола на Грен слем турнирите

Ана Ололовска

Мареј го одложува враќањето на терените

Ана Ололовска

Лопез станува прв тенисер со учество на 73 Грен слема

Ана Ололовска

Освојувач на Вимблдон и УС Опен во двојки со позитивен тест за допинг, тој вели дека е невин

А1он