Ѓоковиќ најдобар спортист на Балканот во изборот на новинските агенции

Од:

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е најдобар спортист во 2019 година во изборот на новинските агенции од Балканот, што го организира бугарската БТА.

Во гласањето во кое учествуваше и МИА, Ѓоковиќ освои 73 поени, пред кошаркарот на Милвоки Јанис Адетокунбо со 45 ироманската тенисерка Симона халеп која собра 40 поени.

Од македонските спортисти најдобро котира ракометарот на Вардар, Стојанче Стоилов со 18 поени.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ во име на тенисерите бара исплата на трошоците ако УС Опен се откаже во последен момент

А1он

Иванишевиќ го победи коронавирусот

А1он

Федерер објасни зошто може да ја заврши кариерата

Ана Ололовска

Чориќ: Немам коронавирус, повторно сум на терен

Ана Ололовска

Федерер: Знам дека се приближува времето кога ќе ја завршам кариерата и мислам дека ќе ми недостига многу

А1он

АТП со промена во системот на рангирање во услови на пандемија

А1он