Ѓоковиќ на четири победи до рекордна грен – слем титула

Од:

Најдобриот светски тенисер, Србинот Новак Ѓоковиќ, го совлада во осминафиналето на УС Опен Јапонецот Каи Нишикори и дојде на четири победи до рекордна 21 грен – слем титула.

Пласманот во четвртфиналето на турнирот во Њујорк, српскиот тенисер го обезбеди со триумф од 3-1 во сетови (6-7, 6-3, 6-3, 6-2) за три ипол часа тенис на стадионот Артур Неш“.

Негов противник за пласман во полуфиналето ќе му биде победникот од дуелот меѓу Аслан Карацев и Џексон Бруксби.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ: Ќе видиме дали ќе играм на Австралија Опен

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ остана без финале, Зверев ќе се бори за титулата во Торино

Катерина Павлова-Николовска

Расте притисокот врз Ѓоковиќ, вакцината против коронавирус задолжителна за Австралија опен

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ го освои Париз и стана тенисерот со најмногу Мастерс титули

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ официјално го откажа настапот на Индијан Велс

А1он

Ѓоковиќ најверојатно нема да учествува на Индијан Велс

А1он