Ѓоковиќ конечно го доби Надал на „Ролан Гарос“

Од:

Србинот Новак Ѓоковиќ по седум меѓусебни дуели против Шпанецот, Рафаел Надал славеше победа на терените на „Ролан Гарос“.

dobivaj vesti na viber

Првиот носител на Отвореното тениско првенство на Франција, Ѓоковиќ во три сета го победи девет кратниот освојувач на „Роланд Гарос“ Рафаел Надал, во претпоследниот меч од четвртфиналната рунда.

Единствено во првиот сет Шпанецот беше рамноправен, а Ѓоковиќ сетот го доби со 7:5. Во следните два сета, најдобриот светски тенисер Ѓоковиќ на надал му препушти само четири гема, и тоа, три во вториот и еден во третиот сет.

Противник на Ѓоковиќ во полуфиналето ќе биде подобриот од мечот кој е во тек во кој Британецот Енди Мареј инаку трет носител во Париз, води со 2:0 во сетови против седмиот носител Давид Ферер од Шпанија.

Вчера за место во полуфиналето и меѓусебна пресметка се изборија домашниот тенисер Жо-Вилфред Цонга и Стан Вавринка од Швајцарија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Рекорден 14. трофеј за Рафаел Надал на Ролан Гарос

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Кралот на земја“ го продолжува походот по 14. титула од Ролан Гарос

Ана Ололовска

Руне го испрати Циципас дома

Направен исклучок за мечот на Ѓоковиќ и Надал

Предраг Петровиќ

Надал против Ѓоковиќ во четвртфиналето на Ролан Гарос

ВИДЕО: Повторно инцидент-со рекетот удри дете во публиката