Ѓоковиќ: Ќе видиме дали ќе играм на Австралија Опен

Од:

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ со пораз во полуфиналето на АТП турнирот во Торино ја заврши календарската година, а на синоќешната прес-конференција по дуелот со Александер Зверев остана таинствен дали во февруари ќе настапи на Австралија Опен.

dobivaj vesti na viber

Неизвесноста околу настапот на српскиот тенисер на првиот грен-слем турнир во 2022 година порасна, откако организаторите во Мелбурн објавија вчера дека сите тенисери, кои ќе сакаат да настапат, мора да бидат вакцинирани против коронавирус.

Ѓоковиќ досега никогаш не се изјасни децидно дали е вакциниран, истакнувајќи дека тоа е „приватна работа“.

– Не знам дали ќе играм во Мелбурн. Ќе видиме, изјави кратко Ѓоковиќ, по поразот од Александер Зверев во полуфиналето во Торино.

За српскиот тенисер ова беше втор пораз сезонава од германскиот тенисер.

Би можело да ве интересира

Маестрален камбек на уморниот Ѓоковиќ за финале во Торино

Ана Ололовска

Ѓоковиќ ќе настапи на Австралијан Опен, забраната е укината, ќе добие виза

Новак Ѓоковиќ го суреди Циципас во Астана за 90. титула во кариерата

Медведев со ненадејно откажување, Ѓоковиќ во финалето во Астана

Три титули на три различни подлоги

„Врската“ меѓу Федерер и Новак влезе во нова фаза: По 12 години, Роџер го заследи Ѓоковиќ на социјалните мрежи

А1он