Ѓоковиќ ќе настапи на Игрите во Токио

Од:

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе биде меѓу учесниците на летните Олимписки игри, потврди денеска Тениската федерација на Србија

– Новак ја потврди желбата да учествува на Олимпијадата и ние списокот со неговото име веќе го испративме до Олимпискиот комитет на Србија, посочија извори од Тениската федерација за белградскиот весник „Спортски журнал“.

Ѓоковиќ досега на Олимписките игри освои бронзен медал во 2008 година во Пекинг, кога во натпреварот за третото место го совлада Американецот Џејмс Блејк.

Игрите во Токио ќе се одржат од 23 јули до 8 август.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ: Ќе видиме дали ќе играм на Австралија Опен

Катерина Павлова-Николовска

Ѓоковиќ остана без финале, Зверев ќе се бори за титулата во Торино

Катерина Павлова-Николовска

Расте притисокот врз Ѓоковиќ, вакцината против коронавирус задолжителна за Австралија опен

Катерина Павлова-Николовска

Вашингтон пост: САД подготвуваат дипломатски бојкот на зимската Олимпијада во Пекинг

А1он

ВИДЕО: Ѓоковиќ го освои Париз и стана тенисерот со најмногу Мастерс титули

Катерина Павлова-Николовска

Кинеската хокеарска репрезентација нема да биде отстранета од Олимпијадата во Пекинг

А1он