Ѓоковиќ ќе ги пропушти турнирите на трева пред „Вимблдон“

Светскиот рекет број еден, Новак Ѓоковиќ, исто така, одлучи да не учествува на турнирите на трева пред „Вимблдон“. Претходно ова го соопшти и второпласираниот на светската АТП листа Рафаел Надал.

Од „големата тројка“, само Роџер Федерер ќе одигра еден од турнирите пред битките во Лондон. Маестро традиционално ќе учествува на турнирот во Хале следната недела.

Ѓоковиќ се очекуваше да учествува во Квинс, каде што минатата година играше финале, но загуби од Марин Чилиќ. Пред 12 месеци тој дури настапи во парови со Стен Вавринка за да има пракса за „Вимблдон“, но за оваа година ги промени плановите.

Би можело да ве интересира

Бекер: Публиката на Вимблдон да биде свесна за величината на Ѓоковиќ

Ана Ололовска

Ѓоковиќ: Надал и Федерер се една од главните причини да продолжам да играм

Ана Ололовска

(ВИДЕО) По триумфот во Вимблдон, Ѓоковиќ: Ја прифаќам поканата од премиерот да ја посетам Македонија

Татјана Ташкова

Ѓоковиќ го победи Федерер во најдолгото финале на Вимблдон

Татјана Ташкова

Халеп во финалето на Вимблдон постави рекорд во неизнудени грешки

Прв трофеј за Халеп на Вимблдон