Ѓоковиќ ја освои петтата титула во Дубаи

Од:

Новак Ѓоковиќ триумфираше на тенискиот турнир АТП 500 во Дубаи по победата над Стефанос Циципас.

dobivaj vesti na viber

Светскиот рекет број 1 победи со 6-3, 6-4 за 1 час и 17 минути игра. Ова е негова петта титула во Дубаи и прва од 2013 година. 32-годишниот Ѓоковиќ трипати направи брејк на сервис на Гркот и загуби само еднаш на негов.

На овој начин, Србинот покрај освојувањето на својата трета титула сезонава по АТП Купот со Србија и „Австралија опен“ по осми пат, поведе и во своето ривалство против Циципас.

Ова е трет успех за Новак, а Гркот има два.

Би можело да ве интересира

Нишикори за претстојниот дуел Ѓоковиќ: Повеќе би сакал да играм со некој послаб

А1он

Косовски амбасадор до Ѓоковиќ: Примитивец, заостанат балкански националист

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ го одбрани трофејот во Доха

Ѓоковиќ меѓу седуммината најдобри во историјата на УС Опен

Предраг Петровиќ

Новак со солзи заминува од Рио, заплака и Дел Потро

Предраг Петровиќ