Ѓоковиќ избори осминафинале на „Ролан Гарос“

Од:

Вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ го победи Диего Шварцман од Аргентина со 3-2 во сетови, иако по третиот сет губеше со 1:2.

Претходно во текот на денот на вториот годинашен Грен слем, од фаворитите место меѓу 16-те најдобри обезбедија шестиот носител Доминик Тим (Австрија), четвртиот носител Рафаел Надал (Шпанија) и петтиот фаворит Милош Раониќ (Канада).

Денешната програма во Париз на „Ролан Гарос“ ќе биде заокружена со мечот меѓу Лук Пуј (Франција) и Алберт Рамос Винолас (Шпанија). Победникот од овој дуел ќе биде противник на Ѓоковиќ во следната рунда.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ го пофали Катар за организацијата на Светското првенство: Еден од најдобрите фудбалски натпревари што сум ги гледал

А1он

(ВИДЕО) Ѓоковиќ истрча во парк во Париз и ѝ помогна на жена со куфери, Французите воодушевени

А1он

ВИДЕО: Рекорден 14. трофеј за Рафаел Надал на Ролан Гарос

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Кралот на земја“ го продолжува походот по 14. титула од Ролан Гарос

Ана Ололовска

Руне го испрати Циципас дома

Направен исклучок за мечот на Ѓоковиќ и Надал

Предраг Петровиќ