Ѓоковиќ и официјално број еден

Од:

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ од денеска и официјално се врати на првото место на ранг-листата на Асоцијацијата на тенсики професионалци.

dobivaj vesti na viber

Пред точно две години Ѓоковиќ последен пат беше на чело на АТП, а пред само четири месеци беше на 22.место.

Тенисери во ТОП 10 на најновата ранг листа што АТП ја објави денеска:

1. (2) Новак Ѓоковиќ (Србија) 8.045 поени
2. (1) Рафаел Надал (Шпанија) 7.480
3. (3) Роџер Федерер (Швајцарија) 6.020
4. (4), Хуан Мартин Дел Потро (Аргентина) 5.300
5. (5) Александар Зверев (Германија) 5.085
6 (6), Кевин Андерсон (Јужна Африка) 4.310
7. (7) Марин Чилиќ (Хрватска) 4.050
8. (8) Доминик Тим (Австрија) 3.895
9. (11) Кеи Нишикори (Јапонија) 3.390
10. (9) Џон Изнер (САД) 3.425 …

Би можело да ве интересира

Калин Ивановски експресно се пласира во осминафиналето на јуниорскиот Вимблдон

АТП го казни Вимблдон поради руските и белоруските тенисери

Предраг Петровиќ

Надал: Јас не сум повреден спортист, туку спортист кој постојано живее со повреди

А1он

Федерер ќе игра на домашниот турнир во Базел во октомври

А1он

Навратилова: Политиката го уништува тенисот

А1он

Вимблдон официјално потврди: Без руски и белоруски тенисери на турнирот

А1он