Ѓоковиќ го тешеше Троицки по поразот во Дејвис купот

Од:

Српската тениска репрезентација вчера загуби од Русија и последен пат се појави во тој состав, па затоа поразот многу тешко им падна на некои од тенисерите кои не можеа да ги запрат солзите.

Виктор Троицки кој со Новак Ѓоковиќ загубија меч во дубл на кој пропуштија три меч-топки, не го криеше разочарувањето и тагата, па веднаш почна да плаче, а Ѓоковиќ се обидуваше да го утеши.

Уште поемотивни сцени имаше на прес-конференцијата. Јанко Типсаревиќ потврди дека ја заврши кариерата и често гледаше во земја, а солзите не може да ги запрат ниту селекторот Ненад Зимоњиќ и Филип Крајиновиќ. Најдобриот тенисер, популарниот Ноле, се обидуваше да ги контролира емоциите.

Би можело да ве интересира

АТП ги одложи Дејвис и Федерејшн купот за идната година

А1он

Хрватските тенисери се пласираа на финалниот турнир во Дејвис купот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Шпанија го освои Дејвис купот

Ана Ололовска

Русија ја елиминираше Србија во Дејвис купот

Канада ја елиминираше Австралија и се пласираше во полуфиналето за „Дејвис купот“

Ана Ололовска

Германија победи во најдолгиот тај-брејк во историјата на Дејвис купот

Ана Ололовска