Ѓоковиќ го победи Надал, дуелот во двојки ќе решава за шампионот на АТП Купот

Од:

Новак Ѓоковиќ забележа нова победа над Рафаел Надал, откако Србинот победи во 6: 2, 7: 6 (4) во вториот натпревар од финалето на АТП Купот.

После победата, Србија го израмни резултатот на 1:1 и претстои одлучувачки дуел во двојки. Претходно денес, Роберто Баутиска Агут го совлада Душан Лајовиќ со 6:1, 7:5.

Ѓоковиќ ја запиша својата седма победа по ред над Надал на тврди терени. Неговиот последен пораз светскиот број 1 на оваа подлога беше во финалето на УС Опен 2013.

Минатата година Новак ја освои седмата титула на Австралија опен, а во битката за трофејот го нанесе единствениот пораз на Рафа во три сета во финале на Гренд Слем турнир.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ во име на тенисерите бара исплата на трошоците ако УС Опен се откаже во последен момент

А1он

Иванишевиќ го победи коронавирусот

А1он

Федерер објасни зошто може да ја заврши кариерата

Ана Ололовска

Чориќ: Немам коронавирус, повторно сум на терен

Ана Ололовска

Федерер: Знам дека се приближува времето кога ќе ја завршам кариерата и мислам дека ќе ми недостига многу

А1он

АТП со промена во системот на рангирање во услови на пандемија

А1он