Ѓоковиќ го остави Федерер зад себе и го урна последниот рекорд на Швајцарецот

Од:

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по седми пат го освои завршниот Мастерс.

Совладувајќи го Јаник Синер во финалето во Торино (6:3, 6:3) го надмина Роџер Федерер со кого го делеше првото место. Швајцарецот остана на шест титули.

Ѓоковиќ сега го држи рекордот за најмногу освоени Грен слемови (24), Мастерс 1000 (40); АТП финалиња(7) и има најмногу победи против Топ 10 играчи (257).

Тој, исто така, го надмина својот поранешен голем ривал Федерер по бројот на титули на бетон (71), следува Агаси (46), Конорс (43) и Сампрас (35).

За прв пат, бројот еден на АТП листата го освои овој турнир во 2016 година и Енди Мареј и со тоа стана најстариот играч на кој тоа му успеа (36 години, пет месеци, 28 дена), соборувајќи го сопствениот рекорд.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Тенисерите на Србија повторно излегоа со истата спорна песна

Предраг Петровиќ

Фереро: За Новак останав без зборови

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Стотици фанови го чекаа Ноле пред хотелот по победата во Торино

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ: Подготвен сум да го нападнам и рекордот на Конорс по број на титули

Ѓоковиќ го совлада Димитров за седмиот трофеј на Мастерсот во Париз

Предраг Петровиќ

Шелтон смета дека Федерер е најдобриот на сите времиња

Предраг Петровиќ