Ѓоковиќ да ги врати парите од наградниот фонд на Вимблдон

Од:

Новинарот на Вашингтон пост и Гардијан, Бенџамин Батерворт, повторно со напади на Новак Ѓоковиќ, веднаш по финалето.

dobivaj vesti na viber

Тој побара од српскиот тенисер да се откаже од парите што ги заработи на овогодинешниот Вимблдон, каде што триумфираше по седми пат во кариерата.

„Ѓоковиќ не заслужува ниту денар од наградниот фонд на Вимблдон. Ако сите ние донесовме себични одлуки и ја одбиевме вакцината против Ковид како него, тогаш овој турнир немаше да постои. Тој покажа непочитување кон противникот и љубителите на тенисот. Треба да донира два милиони од наградата за добротворни цели, за сите оние кои се борат со корона или семејствата кои изгубиле сакани поради корона.

Поради одлуката да не се вакцинира, Ѓоковиќ речиси сигурно нема да игра на УС Опен. По финалето на Вимблдон, Ѓоковиќ уште еднаш потврди дека нема намера да се вакцинира.

Би можело да ве интересира

Таткото на Федерер: Новак ни предизвика поголема болка од Рафа

Австралиската влада му дозволи на Ѓоковиќ да настапи во Мелбурн

Новак Ѓоковиќ на саемот „Винска визија на Отворен Балкан”

Горан Наумовски

За Ѓоковиќ забранет и турнирот во Монтреал-бараат да прими вакцина

Роџер Федерер не му честиташе на Ѓоковиќ за титулата на Вимблдон

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Белграѓани го дочекаа Ѓоковиќ: Ги постигнав најголемите успеси, но сè уште сум гладен