Ѓоковиќ 11 пат во четврт-финалето на Вимблдон

Од:

Новак Ѓоковиќ без големи проблеми се пласираше во четврт-финалето на Вимблдон, откако со 6:3/6:2/6:3 го победи 21-годишниот Французин Иго Умбер, за да обезбеди дуел со Белгиецот Давид Гофан, кој претходно со 7:6(9)/2:6/6:3/6:4 го помина шпанскиот ветеран Фернандо Вердаско.

dobivaj vesti na viber

„Гренд слем турнирите се најважните во нашиот спорт и секогаш ја темпирам формата да бидам најдобар на овие турнири. Вимблдон, како за многу мои ривали, е посебен турнир за мене, и секој пласман во четврт-финале е значаен, бидејќи никогаш не знаеш кога ќе дојде крајот. Не размислував да ја сочувам енергијата, сега секој меч е супер-тежок“, изјави Ѓоковиќ.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ со победата над Кецмановиќ до осминафиналето на Вимблдон

Предраг Петровиќ

Вимблдон официјално потврди: Без руски и белоруски тенисери на турнирот

А1он

Вимблдон оди чекор понатаму – Медведев е пред суспензија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Сензација во Дубаи: Ѓоковиќ изгуби од 123 тенисер во светот

А1он

Ѓоковиќ: Ќе се откажам од трофеите, но нема да се вакцинирам

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ѓоковиќ се насмеа до солзи на виц за Надал и Федерер

Ана Ололовска