Германија по трет пат до трофејот на ЕП за фудбалери до 21 година

Од:

Германската фудбалска репрезентација го освои Евро У21 по трет пат. Во решавачкиот натпревар на Европското првенство за млади, синоќа во Љубљана, Германија ја совлада Португалија со 1:0.

Повеќе трофеи од Германците во оваа категорија фудбалери, имаат само Италија и Шпанија. Тие по пет пати биле европски шампиони.

На ЕУРО 2017, исто така Германија стана победник, а во 2019 година загуби од Шпанија.

Би можело да ве интересира

Нагелсман импресиониран од изданијата на Баерн на стартот на сезоната

Ана Ололовска

Баерн Минхен донесе хрватски тинејџер

Ана Ололовска

Авионот со германските репрезентативци принудно слетал во Шкотска

Ана Ололовска

Баерн ја забележа втората најголема победа во својата историја

Ана Ололовска

Редл повеќе не е селектор на Германија

А1он

Почина кралот на стрелците, легендарниот Герд Милер

Катерина Павлова-Николовска