Германија 20 години беше без пораз во мундијалските квалификации, пред да налета на Македонија

Од:

Германската национална фудбалска селекција вечерва загуби со 2:1 на домашен терен од македонската фудбалска репрезентација во третото коло од квалификациите за СП 2022, што е првиот пораз за „Панцирите“ на квалификациските турнири на светските шампионати уште од 2001 година.

Вкупно, поразот во првото одмерување на силите со нашата селекција е само трет за Германија во мундијалските квалификации: во 2001 година, таа загуби од Англија (1:5), а во 1985 година – од Португалија (0:1).

Прекината е рекордната серија победи на „панцерите“ од 18 натпревари во квалификациите за СП, додека серијата без пораз изнесуваше 35 натпревари (30 победи и пет нерешени средби).

Германската репрезентација сега е на третото место во квалификациската група Ј, зад Ерменија, која има девет бода и Македонија, која е втора со шест.

Би можело да ве интересира

Зелените ја избраа Аналена Баербок за кандидатка за нов германски канцелар

Ана Ололовска

Во 2020 година зголемена продажбата на германско пиво во Британија

Ана Ололовска

Макрон и Џонсон против формирањето на Супер лигата

Ана Ололовска

Официјално е објавено формирање на Супер лигата

Ана Ололовска

Германските конзервативци се уште поделени околу наследникот на Меркел

Ана Ололовска

Германските Зелени денеска ќе го изберат кандидатот за канцелар на изборите во септември

Ана Ололовска