Германецот Кунц пред промоција во нов селектор на Турција

Од:

Предводникот на германската фудбалска репрезентација до 21 година Штефан Кунц (58) е прв кандидат за наследник на Шенол Ѓунеш на селекторската клупа на Турција.

Ѓунеш претходно овој месец доби отказ по серијата слаби резултати со турскиот национален тим, која кулминираше со поразот од 6-1 од Холандија во мундијалските квалификации.

Германската фудбалска федерација (ДФБ) официјално соопшти денеска дека нема да му прави пречки на Кунц доколку ја прифати турската понуда.

– Раководството на ДФБ едногласно одлучи да го ослободи Штефан Кунц од обврските кои произлегуваат од важечкиот договор доколку „постигне договор со Турската фудбалска федерација“. Од своја страна, ДФБ не сака да биде пречка во неговиот следен чекор во кариерата, се наведува во соопштението.

Би можело да ве интересира

Турција протерува 10 амбасадори: На удар и САД, Франција и Германија

Катерина Павлова-Николовска

Турција: Вклучување во сивата листа на перење пари е неправедно

А1он

Турција под надзор поради перење пари и финансирање тероризам

А1он

Ердоган се закани дека ќе ги протера амбасадорите поради повиците за ослободување на Кавала

Ана Ололовска

Во Турција уапсени 15 оперативци на Мосад

Ана Ололовска

Апсење во Турција, 158 осомничени за поврзаност со Ѓулен

Катерина Павлова-Николовска