Германците си поигруваа, но не ја испуштија големата предност

Од:

Кошаркарската репрезентација на Германија се пласира во четврт-финалето на Европското првенство откако успеа да ја совлада Црна Гора со 85:79.

Во најголем дел од мечот Германците имаат огромна предност, водеа и со 24 поени разлика, но на крајот Црногорците намалија и до „минус три“. Сепак, Германија не дозволи изненадување и на крајот триумфираше.

Денис Шродер со 22 поени беше најефикасен кај Германците, а Кендик Пери со 23 кошеви и Бојан Дубљевиќ беа расположени во составот на Црна Гора.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Тепачка на романското дерби, сакаше со шипка да го претепа поранешниот играч на Звезда

Предраг Петровиќ

Партизан првпат победи во Литванија, Хезоња ги крена Реал кај Монако

Белорусија ќе ја пречека Швајцарија во Србија

Кошаркарската ѕвезда Бритни Грајнер е префрлена од затвор во руска казнена колонија

Горан Наумовски

Словенките ја исфрлија Србија, Хрватска со последниот шут до реми со Швајцарките

Американката Мерит Хемпе доби македонски пасош и ќе ја засили нашата репрезентација