„Газпром“ може да стане генерален спонзор на Евролигата

Од:

Евролигата преговара за спонзорство со рускиот енергетски гигант „Газпром“, објави турски „Хуриет“.

Претходно се дозна дека Евролигата и долгогодишниот партнер на елитното кошаркарско натпреварување „Туркиш ерлајнс“ ја прекинале соработката. Менаџментот на лигата започна да бара нов главен спонзор.

Евролигата и турската авиокомпанија соработуваа веќе 10 години. Претседателот на Лигата, Жорди Бертомеу, претходно изрази надеж дека двете страни ќе продолжат да работат заедно.

Сезоната во Евролигата 2019/20 беше предвреме прекината поради коронавирус.

Би можело да ве интересира

Ник Калетес нов член на Барселона

Ана Ололовска

Шенгелија потпиша за ЦСКА

Ана Ололовска

Пау Гасол е близу до враќање во Барселона

Ана Ололовска

Де Коло и Весели остануваат во Фенербахче

Ана Ололовска

Јасикевичиус нов тренер на Барселона

Ана Ололовска

Обрадовиќ го напушти Фенербахче

Ана Ололовска