Газдата на Интер богати ги награди фудбалерите

Од:

Фудбалерите на Интер со победата над Викторија Плзен изборија пласман во осмина-финалето во Лигата на шампионите. Интер ја мина групата во која беа и Баерн односно Барселона.

Газадата на Интер, Жанг Кангјанг, реши богато да ги награди фудбалерите за изборениот пласман меѓу најдобрите 16 екипи во Европа.

Секој играч ќе добие по 2.000.000 евра, што е дупло повеќе од сумата што ја добија минатата сезна за пласманот во осмина-финалето.

„Пласманот во осмина-финалето е доказ за работата што ја работиме. Никој не се осмелуваше да го замисли ова пред шест години. Ние секогаш работиме на растот и на подобрувањето на нашата структура. Ние сме победнички тим, на теренот и надвор од него. Успехот им го посветувам на навивачите кои секогаш не поддржуваат, на сите што работат со мене, како и на моето семејство“, изјави по натпреварот за „Скај спорт“, беше ентузијаст по натпреварот Жанг Јуниор, чиј татко Жанг Џиндонг е високо рангиран во Комунистичката партија на Кина. .

Како лидер на групацијата „Санинг Холдингс“, неговиот син поседува нешто помалку од 70 отсто од Интер и нема намера да го напушти клубот.

„Интер се продава? Тие гласини кружат веќе две-три години. Секогаш има многу гласини, но мора да се фокусираме на себе. Не разговарам со ниту еден инвеститор, клубот не е на продажба. Ќе бидеме фокусирани на победите се додека јас сум претседател“, изјави Жанг, во Европа познат како Стив.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Интер 10 пат по ред ќе има свој претставник во финалето на СП

Навивачите на Интер го сакаат Диего Симеоне за нов тренер

Лукаку се врати во Белгија, ќе се „штеди“ пред Светското првенство?

Брозовиќ во финишот погоди за победа на Интер

ВИДЕО: Судијата го означи крајот, а играчот на Интер почна да го брка фудбалерот на Баерн на теренот

Интер има неочекувани проблеми со главниот спонзор