Гави трет најмлад стрелец во историјата на СП

Од:

Гави, суперталентираниот репрезентативец на Шпанија, го постигна петтиот гол за „Црвената фурија“, во триумфот од 7:0 против Костарика и стана третиот најмлад стрелец во историјата на Светските првенства.

Со 18 години и 110 дена, асот на Барселона секако е најмладиот играч кој постигнал гол за Шпанија на Мундијалот.

Пред Гави на листата се легендарниот Пеле, кој против Велс на СП во 1958 година, постигна гол на возраст од 17 години и 238 дена и Мексиканецот Мануел Росас, кој на првото првенство во Уругвај во 1930 година имаше 18 години и 93 дена кога двапати ја затресе мрежата на Аргентина во поразот од 6:3.

„Ова е остварување на моите соништа. Не можам да опишам колку сум среќен поради овој гол. Одлично го почнавме првенството сакам да продолжиме вака“, изјави Гави.

Гави беше прогласен и за играч на натпреварот.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Шпанската полиција заплени 4,5 тони кокаин кај Канарските Острови

Ана Ололовска

Убиство на црковно лице со мачета во Шпанија, злосторството се истражува како можен терористички акт

Шпанската полиција уапси лице осомничено за минатогодишните инциденти со испратени писма-бомби

А1он

Во Шпанија од почетокот на годината убиени шест жени

Шпанските десничари побараа оставка на премиерот Санчез

ВИДЕО: Во Шпанија уапсена банда која експлоатирала украински бегалци

Горан Наумовски