Гатузо: Наполи не може да биде опуштен, не сакам да зборувам за Скудето

Од:

Тренерот на Наполи, Џенаро Гатузо побара од своите избраници да не размислуваат за шампионскиот трофеј.

Наполи вчера ја победи Болоња со 1:0 и по седум кола се искачи на 3. место во поредокот во Серија А, со само два бода помалку од водечкиот Милан.

Не ми се допаѓаат разговори за Скудетото и сите тие кои сакаат да вршат психолошки притисок врз фудбалерите треба да ги избркаме од нашиот пат. Треба да сме смирени и фокусирани на секој наш следен предизвик. Имаме силен тим кој може да има проблеми, ако играме добро само за едно полувреме. Ова е тим на кој не смее да му се дозволи да се релаксира. Кога ќе добиеме опомена од ривалите, треба веднаш да реагираме, изјави Гатузо.

Член на Наполи е и македонскиот репрезентативец Елиф Елмас.

Би можело да ве интересира

Манџукиќ официјално стана играч на Милан

Ана Ололовска

Озил во Фенербахче, Манџукиќ во Јувентус

Ана Ололовска

Ибрахимовиќ: Донарума е најдобар голман на светот

Ана Ололовска

Пиоли: Милан секогаш верува во својата сила

Ана Ололовска

Конте: Интер нема да купува играчи во зимскиот трансфер рок

Ана Ололовска

Чалханоглу нема да го продолжи договорот со Милан

Ана Ололовска