Гасол го пропушта Светското во Кина

Од:

Центарот на Милвоки Бакс, Пау Гасол нема да игра за шпанскиот национален тим на Светското првенство во Кина. 38-годишниот кошаркар ќе го пропушти остатокот од сезоната поради скршена нога.

– Пау е многу важен за нашиот тим. Тоа што го губимее ужасно нешто. Тој е лидер и легенда на тимот. Ние го поддржуваме и сме убедени дека тој земал најдобро решение во оваа ситуација. Ќе се обидеме да се пласираме за Олимписките игри 2020 и да се надеваме дека Гасол ќе може да ни се приклучи, изјави тренерот на Шпанија, Серџо Скариоло.

Светското првенство ќе се одржи од 31 август до 15 септември во Кина. Шпанскиот национален тим во групната фаза на турнирот ќе игра со тимовите на Иран, Тунис и Порторико.

Би можело да ве интересира

Новата НБА сезона ќе почне на 22 октомври

А1он

Вокер го смени Ирвинг во Селтикс

Ана Ололовска

Миротиќ одбил 45 милиони долари од Чикаго, за да заигра за Барса

Ана Ололовска

Си Џеј Мекалум продолжува со Портланд за договор вреден 100 милиони долари

Ана Ололовска

Бостон го привлече слободниот агент Тако Фол

Ана Ололовска

Гасол ќе ја продолжи кариерата во Портланд

Ана Ололовска