Гарсија: Морам да го однесам Лион во плеј-офот од Лигата на шампионите

Од:

Новиот тренер на Лион, Руди Гарсија се надева дека тимот повторно ќе се врати на победничките патеки и дека ќе успеа да стигне до место кое носи учество во плеј-офот од Лигата на шампионите.

– Лион е еден од најдобрите клубови во Франција и редовно игра во Лигата на шампионите. Сакам да останам во Лион долго време. Најважно е да се започне со победа веќе на следниот меч. Последниве месеци внимателно го следам францускиот фудбал, а исто така гледав и игри на Лион. Треба да се вратиме на победничкиот пат и да се искачиме на позиција што е поконзистентна со амбициите на Лион. Си зададов задача д аго однесам тимот во плеј-офот на ЛШ, изјави Гарсија.

Лион по девет кола во француската Лига 1 е на 14. место со само девет бода.

– Заврши четвртина од сезоната. Сите чекаат на победите на Лион. Овој тим има многу талентирани играчи и мора да го наметне својот фудбал. Ние мора да ја поседуваме топката и да ги диктираме нашите услови. Мојот тим мора да се движи повеќе. Имам намера да остварам разговор со секој играч за да го знам најдоброто за нив. Сè е во наши раце. Сакам да му помогнам на Лион да освои трофеи. Имам идеи и планови кои ќе се обидам да ги пренесам на играчите, оптимист е Гарсија.

Би можело да ве интересира

Спортскиот директор на ПСЖ во одбрана на Нејмар

Ана Ололовска

Преостанатите реванши во ЛШ нема да се играат на неутрални терени

Ана Ололовска

ЛШ: УЕФА сака да ги премести дуелите од осминафиналето во Португалија

Ана Ололовска

Несторовски ги уништи надежите на Рома за пласман во ЛШ

Ана Ололовска

УЕФА го објави распоредот на Лигата на шампионите за следната сезона, финалето ќе се одржи во Истанбул

Ана Ололовска

Тијаго Силва го продолжи договорот со ПСЖ до крајот на сезоната

Ана Ололовска