Гана бара со Египет да игра на неутрален терен

Од:

Фудбалската федерација на Гана, од Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) побара решавачкиот плеј-оф натпревар за пласман на Светското првенство во Бразил 2014 година, против Египет да се игра на неутрален терен.

dobivaj vesti na viber

Ваквото барење федерацијата на Гана го базира на лошата безбедносна состојба во Каиро.

Во писмото упатено од ФИФА, Фудбалската федерација на Гана наведува дека натпреварот треба да се игра на „безбедно место“.

– Нашето барање е засновано на фактот за алармантно лошата безбедноста ситуација во Египет. Дел од нашите играчи се сериозно загрижени за својата безбедност за време на натпреварот, стои во писмото упатено до ФИФА, а објавено и на официјалната веб-страна на Фудбалската федерација на Гана.

Од ФИФА потврдија дека го добиле писмото и дека внимателно ќе го следат развојот на настаните во Египет.

Засега останува реванш натпреварот меѓу Египет и Гана да се игра на 19 ноември во Каиро, дуел по кој ќе биде познат и патникот на Светското првенство во Бразил 2014. Првиот натпревар овие две селекции ќе го играат на 15 октомври во Кумаши.

Би можело да ве интересира

ФИФА потврди дека СП ќе започне еден ден порано од предвиденото

Шахтјор од ФИФА бара 50 милиони евра

ФИФА потврди истрага против Еквадор

А1он

Русија ќе бидe суспендирана од сите спортски федрации и настани

ФИФА ги објави цените на билетите за СП во Катар

А1он

Манчини, Тухел и Гвардиола се номинирани за наградата Тренер на годината од ФИФА

А1он