Футсалците ги почнаа подготовките за БиХ и Романија

Од:

Македонската футсал репрезентација денес ги започна подготовките за квалификациските натпревари за Европското првенство против Босна и Херцеговина и Романија.

Селекторот Васко Скендеровски за овие средби одлучи да ја подмлади репрезентацијата.

– Започнуваме нов квалификациски циклус и ќе се обидеме да оставиме силен впечаток. Се разбира, доколку ни се укаже шанса и да оствариме пласман на континеталниот собир 2022. година. Македонскиот репрезентативен футсал е на една голема пресвртница и мораме да започнеме со етапна фаза на подмладување на репрезентацијата. Тоа што веројатно требаше да се направи пред две или три години, сега се чини е неизбежност, изјави Скендеровски.

Средбата со Босна и Херцеговина е закажана за 28 јануари во Зеница, со Романија на 3 февруари на домашен терен.

Би можело да ве интересира

Барселона и Спортинг во финалето на ЛШ во футсал

Ана Ололовска

Македонската футсал репрезентација ослабена против БиХ и Романија

Ана Ололовска

Футсал: Тежок пораз за Македонија, Србија нè прегази со 6:1 во Скопје

Жарко Настоски

Шкупи го демолираше Кратово со 37-0, рекордна победа во македонскиот футсал

Жарко Настоски

Скендеровски: За изненадување против Романија ни треба пожртвувана игра и малку среќа

Ана Ололовска

ЛШ футсал: Украинците го одредија терминот за гостувањето на Шкупи

Ана Ололовска