Фудбалските стадиони во Шпанија од петок со полн капацитет

Од:

Фудбалските натпревари во Шпанија од петок повторно би требало да се играат пред 100-процентна исполнетост на трибините, објави шпанското Министерство за здравство.

Одлуката доаѓа по денешниот состанок на здравствените власти со седумнаесет автономни покраини на кој едногласно е договорено проширување на капацитетот од сегашните 60 отсто.

Шпанија во март 2020 година целосно ги затвори стадионите и спортските сали поради пандемијата на коронавирус која во земјата со 47 милиони жители зарази 4.9 милиони луѓе и однесе 86.000 животи.

Почетокот на новата сезона дозволи делумно враќање на гледачите со задолжително носење заштитни маски на лицата и одржување растојание меѓу посетителите.

Во Шпанија заклучно со денеска комплетно се вакцинирано 76.9 отсто од населението што овозможи дополнително олеснување на мерките.

Би можело да ве интересира

„Вакцинираната“ Шпанија го избегна актуелниот голем бран на коронавирусот

Катерина Павлова-Николовска

Шпанија со пакет мерки за поддршка на потрошувачите против поскапувањето на струјата

А1он

Шпанските авиопревозници очекуваат повеќе летови оваа зима отколку пред пандемијата

А1он

Европол: Во Шпанија откриена печатница за фалсификувани документи

Ана Ололовска

Париз и Мадрид бараат измена на правилата за регулација на европските пазари на енергија

Ана Ололовска

Италијанскиот суд привремено го ослободи Пуџдемон

А1он