Фудбалскиот сојуз на Косово ги тужи Пикси и Србија кај ФИФА

Од:

Фудбалската федерација на Косово поднела жалба до ФИФА поради навредите од селекторот на Србија, Драган Стојковиќ, како и расистичките испади на навивачите на Србија во натпреварот од третото коло во групата Г на Мундијалот во Катар против Швајцарија.

„ФФК поднесе жалба до ФИФА со неопходните докази. ФФК бара од ФИФА истрага по повод овој случај, и бара Фудбалската федерација на Србија да биде суспендирана, за еднаш засекогаш да бидат исфрлени вакви скандирања од фудбалските стадиони и случувања какво што е Мундијалот“, се наведува во соопштението.

ФФК неодамна поднесе жалба и до ФИФА поради знамето во соблекувалната на репрезентацијата на која стои картата на Косово и на него натпис „нема предавање“.

Би можело да ве интересира

ФИФА го одби барањето на Зеленски да испрати порака за мир на финалето на СП

Дали ЕУ ќе ја „убие“ Европската суперлига?

Инфантино: Нема повеќе мали и големи репрезентации

ВИДЕО: Србите испуштија победа против Камерун

Дачиќ: Лицемерен потегот на ФИФА за покренување дисциплинска постапка против репрезентацијата на Србија

Ана Ололовска

ФИФА им забрани на навивачите во Катар да носат облека која потсетува на крстоносните војни

Катерина Павлова-Николовска