Фудбалот во Франција се врати со пехар за ПСЖ и повреда на Мбапе

Од:

Бразилската sвезда Нејмар го постигна единствениот гол во финалето на Купот на Франција, во кој Пари Сен Жермен победи против Сен-Етјен со 1:0.

Напаѓачот постигна гол во 14. минута и им помогна на Парижаните да направат дабл на домашната сцена, но нивните амбиции не запираат тука, затоа што за една недела доаѓа финалето на Лига купот против Лион, а екипата на Томас Тухел е и во 1/4-финалето на ЛШ.

После 4 месеци пауза, ПСЖ не го покажа максимумот на своите можности, а Сен-Етјен сериозно го попречуваше гигантот од главниот град, иако играше со човек помалку скоро еден час заради црвениот картон на Лоик Перин.

Искусниот дефанзивец го повреди Килијан Мбапе и заслужено доби исклучување, а Мбапе останува во прашање за првиот меч со Аталанта на 12 август.

Ова беше 103-то издание на натпреварувањето, а ПСЖ го крена трофејот за рекорден 13-ти пат. Сен-Етјен остана со 6 трофеи, од кои последниот датира од 1977 година.

Претходниот настап на „зелените“ во финалето беше во 1982 година, кога повторно загубија од ПСЖ.

Би можело да ве интересира

Анхел Ди Марија казнет со 4 натпревари за плукање

Ана Ололовска

ПСЖ започна преговори за Деле Али, Мурињо даде интересно објаснување за неговото отсуство

Ана Ололовска

Депај останува во Лион

Ана Ололовска

Фудбалерите на ПСЖ се незадоволни од Тухел

Ана Ололовска

Ди Марија може да пропушти шест натпревари поради плукање противнички играч

Ана Ололовска

Леонардо ги критикуваше играчите на ПСЖ за неумереност на натпреварот против Марсеј

Ана Ололовска