Фудбалерите од Бундеслигата решија: Меси е број 1 во светот, Роналдо не е во топ 3

Од:

Шесткратниот добитник на „Златната топка“, Лео Меси е најдобриот фудбалер на планетата. Ова го решија 239 играчи на Бундеслигата во анкетата на Кикер, цитирана од Tribuna.com.

Асот на Барселона собира импресивни 56,9 отсто од гласовите. Далеку зад него е дефанзивецот на Ливерпул, Вирџил ван Дајк со 9,6 отсто. Првите три ги надополни sвездата на ПСЖ, Килијан Мбапе, кој доби 7,5 отсто од гласовите.

Петкратниот добитник на „Златната топка“, Кристијано Роналдо е на четвртото место со 6,7 отсто, а потоа следи Мохамед Салах со 3,8.

Генерално, 2019 година беше одлична за Меси. Аргентинскиот генијалец веќе има една награда пред Роналдо во однос на највредните индивидуални почести во фудбалот. Тој исто така ја освои „Златната копачка“ и стана шампион на Шпанија.

Би можело да ве интересира

Холанд стигна до 12 голови на осум натпревари за Борусија и 40 гола на 30 одиграни натпревари од сезоната

Ана Ололовска

Меси го постигна 36. хет-трик во шампионатот на Шпанија

Ана Ололовска

Меси за конфликтот со Абидал: Не можев да дозволам спортскиот директор така да ме нападне

Ана Ололовска

Меси ја освои наградата Лауреус и се запиша во историјата

Ана Ололовска

Баерн Минхен со четири гола го победи Келн

Драган Поповски

Меси не дал гол на четири меча

Предраг Петровиќ