Фудбалерите до 17 години поразени и од Луксембург на турнирот во Скопје

Од:

Фудбалската репрезентација на Македонија до 17 години загуби со 3:2 од соодветната селекција на Луксембург во последниот натпревар од мини квалификацискиот турнир за пласман на Европско првенство што ќе се одржи во Унгарија 2023 година. Избраниците на селекторот Вујадин Станојковиќ на тренинг центарот „Петар Милошевски” со нов пораз го заокружија овој квалификациски циклус.

Македонија одлично го започна натпреварот. Мухамед Елмас успеа да погоди уште во 4. минута и да и донесе предност на нашата селекција.

Противникот во период од четири минути успеа да направи комплетен пресврт. Израмнувачки гол постигна Бенслаиман во 36. минута. Голот за водство на Луксембург го постигна Федерспиел во 40. минута од средбата.

Во продолжението, Македонија го израмни резултатот. По асистенција на Ајетовиќ, Младеновски погоди за 2:2.

Сепак, во последните мигови од средбата, Федерспиел погоди за победа на Луксембург со 3:2.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Македонија ја победи Малта со 2:1

Ана Ололовска

В четврток стартуваат квалификациите за ЕУРО2024

Ана Ололовска

ВИДЕО: Фудбалските репрезентативци ја почнуваат операцијата „ЕВРО 2024“

Чурлинов: Можеме да направиме голема работа во квалификациите за ЕУРО2024

Ана Ололовска

Селекторот Милевски го објави списокот за дуелите со Финска и со Азербејџан: Се враќаат Несторовски и Николов

Македонија минимално поразена од Саудиска Арабија