Фудбалер на ЦСКА Софија допингуван играл против Македонија ЃП

Од:

Фудбалерот на ЦСКА од Софија, Георги Јакимов, паднал на допинг-тестот, соопшти клубот. Тестот на Јакимов му бил направен по натпреварот со Македонија Ѓорче Петров, одигран во рамките на второто квалификациско коло за пласман во Лигата на конференции.

dobivaj vesti na viber

ЦСКА ја победи Македонија Ѓорче Петров со 4:0, а еден гол постигна токму Јакимов. Бугарскиот клуб објави дека Светската анти-допинг агенција (ВАДА), пред двомечот со Базел во плејофот, ги информирала дека Јакимов паднал на допинг тестот.

„На 25. август пред мечот со Базел добивме писмо од ВАДА за откривање на забранета супстанци во телото на Георги Јомов. Примерокот од урина кој бил земен на 28. јули по средбата со Македонија Ѓорче Петров бил позитивен“, стои во објавата на ЦСКА.

Јакимов има рок до 1. септември да се одбрани. Поради позитивниот тест тој е привремено суспендиран на 90 дена.

Извор: Тоспорт

Би можело да ве интересира

Репрезентацијата на Велс го менува името

Слимани: Гастиен ми рече дека сум „гнасен Арап“

Голем удар за Португалија: Диого Жота го пропушта Светското првенство

Без Димитриевски, Алмерија му даде три гола на 40-годишниот голман на Рајо

Најдобриот македонски фудбалер на сите времиња Горан Пандев ја завршува кариерата: Сакам да уживам со семејството

А1он

ВИДЕО: Репрезентативец што играше за Шкупи почина на 23 години, колабирал на сред тренинг

А1он