Франција со закон забрани фудбал на 5 мај

Од:

Францускиот Парламент го ратификува законот со кој се забранува одигрување професионални фудбалски натпревари во Франција на 5 мај во спомен на жртвите во катастрофата на стадионот „Фуриани“ на Корзика во 1992 година.

На тој ден пред 29 години една од трибините на стадионот во градот Бастија се урна пред полуфиналниот натпревар меѓу домашниот тим и Олимпик Марсеј во рамки на полуфиналето на националниот куп.

Во несреќата загинаа 18 луѓе, а повеќе 2.300 беа повредени.

Раководствата на Француската лига и на Францускиот фудбалски сојуз изразија негодување со забраната, која лани беше изгласана во Народното собрание, а официјално стапи на сила откако денеска беше ратификувана во Сенатот.

Законот се однесува на забрана за одигрување фудбалски натпревари во рамки на Лига 1, Лига 2, Купот на Франција и Лигата на шампиони.

Би можело да ве интересира

Генералниот директор на „Оранж“ осуден на условна казна затвор

А1он

ВИДЕО: Жесток судир на демонстрантите и полицијата во Париз на годишнината од „Жолтите елеци“

Катерина Павлова-Николовска

По блокадите и немирите во Гвадалупа официјален Париз испрати засилување од 200 полицајци и жандарми

А1он

Франција неутрализирала дваесетина џихадисти во Нигер

А1он

Ето официјално се кандидираше за прв човек на камерунскиот фудбал

А1он

Францускиот премиер ги посети местата на терористичките напади во Париз

Ана Ололовска