Франција ги порази светските шампиони

Од:

Порано или подоцна, се завршува, а денес тоа се случи со доминацијата на САД на Светското првенство во кошарка.

Франција ги нокаутираше Американците по победата од 89-79 во спектакуларно четвртфинале играно во Донгуан и продолжуваат до полуфиналето, каде ќе се соочаат со Аргентина.

„Петлите“ по втор пат стигнуваат до полуфиналето на кошаркарскиот Мундијал.

Еван Фурние и Руди Гобер одиграа одличен натпревар во историскиот триумф, постигнувајќи соодветно 22 и 21 поен. Фурние запиша 4/8 од тројка, додека Гобер фати 16 скока и направи 3 блока. Нандо Де Коло помогна совршено од клупата со 18 поени (9/10 од пенали), додека Френк Нтиликина остана со 11 поени и голем број клучни додавања во последната четвртина.

Донован Мичел постигна 29 поени за Соединетите држави, Маркус Смарт заврши со 11, а Кемба Вокер додаде 10.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Хаос на трибините, тепачка на мечот Партизан –Црвена Звезда

Ана Ололовска

Барселона го покани Дурант во клубот

Ана Ололовска

Жофри Ловерњ заигра првпат по осум месеци

Ана Ололовска

Поранешниот тренер на МЗТ доби отказ во Задар

Ана Ололовска

Кошаркарките од КК „Крива Паланка” со победа ја отворија сезоната

Ана Ололовска

Пешиќ: Ситуацијата во Југославија беше многу посериозна од оваа во Каталонија

Ана Ололовска