Франција до првиот поен во финалето на Дејвис купот против Хрватска

Од:

Тениската репрезентација на Франција го освои првиот поен во финалето од Дејвис купот против Хрватска и го намали резултатот на 1-2 во победи.

Французите во состав Никола Мау и Пјер-Иго Ербер беа подобри од Иван Додиг Мате Павиќ во денешната дубл пресметка со 3-1, по сетови 6:4, 6:4, 3:6 и 7:6.

На овој начин се пролонгира промоцијата на годинашниот шампион кој ќе го дознаеме утре.

Двојките за последниот (трет) ден од финалето се:

Жереми Шарди – Марин Чилиќ
Жо-Вилфред Цонга – Борна Чориќ.

Франција е бранител на трофејот.

Би можело да ве интересира

Надал ги откри условите под кои ќе игра во Ролан Гарос

А1он

Федерер ќе учествува на турнир на трева во Берлин

А1он

Федерер веќе има дубл комбинација за ОИ 2021?

А1он

Федерер: Во моментов не гледам причина да тренирам

А1он

Тренерот Тони Надал: Секогаш беше многу тешко да играме против Ѓоковиќ

А1он

Коронавирусот го нокаутира тенисот: Нема АТП турнири до 31 јули

Ана Ололовска