Формиран нов велосипедски клуб „Феникс сајклинг тим“ – Тетово

Од:

„Феникс сајклинг тим“ (Phoenix Cycling Team) е името на новиот велосипедски клуб формиран во јануари во Тетово. Клубот е член на Велосипедската федерација на Македонија.

– Со самото членство во федерацијата нашите членови обезбедија лиценци за натпреварување и учество на клубот на професионални трки. Покрај тоа клубот согласно членството во федерацијата има обврска за организирање на натпреварување-трка и во местото на постоење значи во Тетово, вели претседателот Сенад Идризи.

Воедно клубот согласно статутот како здружение на граѓани има предвидено активности за развој и унапредување на велосипедизмот во Тетово.

– Идејата е да се организираат разни рекреативни активности. Сакаме да организираме велосипедски тури за подигнување на свеста кај граѓаните за велосипедизмот. Во план ние е да организираме и една регионална лига каде се надеваме на учество на учениците од основните училишта. Да се обучуваат за основи за велосипедизам, основи за безбедност при возење и слично, објаснува Сенад Идризи.

Веќе имаат настапено на една меѓународна трка во Косово каде е освоено второ место во категоријата Елит на учесници од 20 до 40 години.

– На 11 април на натпреварот во Косово, членот на клубот „Феникс“, Александар Димовски во трката на 54 километри забележа голем успех каде го освои второто место и членот Арбер Шаќири кој влезе во првите топ 10 натпреварувачи, информира претседателот на клубот.

Членовите на клубот ќе настапуваат во сите три категории на натреварувања – друмски велосипедизам, планински велосипедизам и цикло-крос (мешана категорија возење на земја и асфалт).

Би можело да ве интересира

Хронометар велосипедска трка во Маврово

Ана Ололовска

Планинска велосипедска тура „Осоговска авантура“ од Пониква до Царев Врв

Ана Ололовска

Македонскиот велосипедист Талевски при врвот на „Трката низ Америка“

Ана Ололовска

Одземена организацијата на Европското првенство во велосипедизам на Белорусија

Ана Ололовска

Македонски маунтинбајк тим првпат на престижната ,,4 Острови”

Ана Ололовска

Дуња Иванова е државна првенка во велосипедизам

Жарко Настоски