Фолксваген ќе гради седум фабрики во Кина

Најголемиот европски производител на автомобили Фолксваген соопшти дека планира да отвори уште седум фабрики во Кина.

– Во следните години ќе изградиме најмалку десет фабрики, од тоа седум во Кина, изјави извршниот директор на компанијата Мартин Винтеркорн.

Германската фирма планира во кинеските фабрики да произведува до 300 илјади автомобили годишно бидејќи кинескиот пазар за возила е најбрзо растечки во светот.

И покрај економските проблеми во Европа, Винтеркорн наведува дека верува во иднина на компанијата и прогнозира раст на профитот. Фолксваген лани оствари рекорден нето профит од 21,7 милијарди евра, 41 отсто повеќе во однос на претходната година.

Би можело да ве интересира

Крај на Мекларен 600ЛТ

Бразил: Откриена фабрика за лажни „ферари“ и „ламборџини“

Ана Ололовска

Раст на продажбата на Ламборџини за 96 отсто

Ана Ололовска

ВИДЕО: Стар „бетмобил“ откриен во Украина

Ана Ололовска

Почина таткото на Форд мустангот, Ли Јакока

Ана Ололовска

Фолксваген и Фиат Крајслер се соочуваат со казни поради штетни гасови

Ана Ололовска

Leave a Comment

two × three =