Флик ги освои сите турнири во својата прва сезона како тренер

Од:

Баерн ја освои Лигата на шампионите 2019/20 совладувајќи го синоќа ПСЖ со 1:0 во финалето, додека Ханс-Дитер Флик стигна до трофејот во својата деби сезона како главен тренер.

Претходно оваа сезона, Флик го предводеше Баерн Минхен до титулите во Бундеслигата и во Купот на Германија.

Педесет и петгодишниот играч се приклучи на тренерскиот тим на Баерн летото во 2019 година и стана помошник тренер Нико Ковач, но Хрватот доби отказ во ноември.

Флик прво беше назначен за в.д. главен тренер, а потоа и одобрен на функцијата до крајот на сезоната.

Во април договорот со Флик беше продолжен до летото 2023 година.

Би можело да ве интересира

Лампард: Во моментов, Менди е нашиот број еден

Ана Ололовска

Ројс за поразот од Лацио: Вака не сакавме да ја започнеме оваа Лига на шампиони

Ана Ололовска

Рашфорд: Победата над ПСЖ ни донесе силна позиција во групата

Ана Ололовска

ЛШ: Јунајтед повторно го освои Париз, Лацио подобар од Борусија Дортмунд

Жарко Настоски

Тухел: ПСЖ треба да докаже дека е способен да игра на високо ниво

Ана Ололовска

УЕФА подготвува промени во Лигата на шампионите

Ана Ололовска