Финска преку Русија до финалето на СП во хокеј

Од:

Репрезентацијата на Финска е првиот финалист на Светското хокеарско првенство кое се одржува во Словачка.

Финците попладнево во полуфиналето направија големо изненадување, совладувајќи ја Русија со 1:0. Единствениот гол на натпреварот го постигна капитенот на финскиот национален тим Марко Антила во средината на третата третина.

Русија до овој меч имаше максимален ефект од осум победи на исто толку средби.

Вториот финалист ќе биде познат вечерва по натпреварот Канада – Чешка (почеток во 19:15 часот).

Би можело да ве интересира

Навивач кој се обложил на Сент Луис доби 100 илјади долари

Ана Ололовска

Сент Луис го освои Стенли купот

Ана Ололовска

ИНХФ заработила 25 до 27 милиони долари од СП 2019

Ана Ололовска

Познати полуфиналистите на Свесткото хокеарско првенство

Ана Ололовска

Заврши првата фаза на Светското првенство во хокеј

Ана Ололовска

Познати сите четвртфиналисти на СП во хокеј

Ана Ололовска