Финците не ни дозволија да играме осминафинале

Од:

Репрезентацијата на Финска ја победи Турција со 3:2 во сетови и ќе игра против Франција во осминафиналето на Европското првенство во одбојка.

Ова значи крај за македонскиот национален тим на кој му требаше победа на турската селекција. Турција водеше со 2:1 во сетови, но ги загуби последните два, па и покрај поразот, го освои третото место, а Финска е четврта.

Македонската репрезентација извојува две победи, но тоа не беше доволно, бидејќи иако собраа 6 бода, исто колку и Финска, сепак Скандинавците имаа подобар сет-количник.

Би можело да ве интересира

Стејт департментот ги смирува тензиите помеѓу Атина и Анкара

Ана Ололовска

Грција ќе распореди 400 полицајци на границата со Турција кај Еврос

Ана Ололовска

Турција воведе дополнителни царински тарифи на повеќе од 800 производи

Ана Ололовска

Грчкото МНР го осуди палењето на турското знаме во Атина

Ана Ололовска

Четиридневен полициски час од 23 мај за Рамазан Бајрам во Турција

А1он

Турските власти сменија и во домашен притвор испратија уште четворица курдски градоначалници од истокот на земјата

Ана Ололовска