Финалето на Европското првенство дефинитивно ќе се игра во Лондон, децидна е УЕФА

Од:

Европската фудбалска асоцијација ги демантираше информациите за можен трансфер на финалето на ЕВРО 2020 од Англија во Унгарија.

– УЕФА е воодушевена што може да забележи зголемување на капацитетот на Вембли за разигрување до 50% од вкупниот број. Во моментов разговараме со локалните власти за да им дозволиме на навивачите да присуствуваат на натпреварите користејќи ригорозен тест и концепт на „меур“ што значи дека тие нема да бидат во Велика Британија повеќе од 24 часа и ќе патуваат само во одобрени возила.

Го разбираме притисокот со кој се соочува владата и се надеваме дека можеме да донесеме задоволителен заклучок за нашите разговори за ова прашање. Секогаш постои план за вонредни состојби, но ние сме убедени дека последната недела средбите ќе се играат во Лондон, се вели во соопштението.

Претходно беше објавено дека УЕФА може да го премести финалето од стадионот Вембли на „Арената Пушкаш“, доколку британските власти не го подигнат карантинот за ВИП гости.

Би можело да ве интересира

Познат составот на групите во УЕФА Конференциската лига

А1он

Жоржињо и Путељас најдобри во избор на УЕФА

А1он

Одреден составот на групите во Лигата на шампиони

А1он

Кјаер и осуммина лекари ја примија наградата на УЕФА

А1он

ЛШ: Јанг Бојс, Бенфика и Малме во европската елита

Ана Ололовска

УЕФА ги номинира претендентите за награди во ЛШ за сезона 2020/21

А1он