Финалето на ЕВРО 2020 може да се премести од Лондон во Будимпешта

Од:

Последниот натпревар на Европското фудбалско првенство 2020 може да се пресели од Лондон во Будимпешта, пренесува „The Times“. Според британскиот медиум, Англија, поради епидемиолошката состојба, не може да гарантира голем капацитет на стадионот, додека Будимпешта ветува дека ќе ги пополни трибините за 100 проценти.

Британскиот премиер Борис Џонсон добил известувања од УЕФА за можно преместување. За потсетување, поради успешната вакцинација во Унгарија, арената „Ференц Пушкаш“ во Будимпешта за време на мечот Унгарија – Португалија беше исполнета со 61 илјади навивачи.

Унгарија беше првата европска земја која започна да ги вакцинира граѓаните со разни вакцини. До почетокот на еврото, околу 5,3 милиони од населението од 9,8 милиони се вакцинирани.

Последниот натпревар на ЕВРО 2020 треба да се одржи на 11 јули 2021 година во Лондон на стадионот „Вембли“.

Би можело да ве интересира

УЕФА го објави идеалниот тим на ЕВРО 2020

Жарко Настоски

Шкотски весник предлага Манчини да биде прогласен за почесен граѓанин на земјата

Ана Ололовска

Донарума за последниот пенал во финалето: Не славев затоа што не знаев дека победивме

Ана Ололовска

Секој италијански репрезентативец ќе добие по четврт милион евра за европската титула

Жарко Настоски

Саутгејт ќе размисли дали би прифатил нов договор

Жарко Настоски

Во Италија загина 22-годишно момче, а десетици се повредени во шампионската прослава

Жарко Настоски