Финалето на англискиот ФА куп ќе добие ново име по идеја на принцот Вилијам

Од:

Финалето на ФА Купот оваа сезона ќе биде преименувано во „Heads Up“ со цел да се обрне внимание на проблемите со менталното здравје, изјави принцот Вилијам.

Натпреварот за трофејот на најстариот фудбалски турнир ќе се одигра на „Вембли“ на 1 август, откако паузата со коронавирус ја продолжи сезоната низ цела Европа.

„Емиратс“ го спонзорира ФА купот од 2015 година, но се согласи да го промени името на финалниот натпревар на барање на принцот Вилијам.

Идејата на принцот е да ја популаризира важноста на доброто ментално здравје за луѓето.

„Поминавме низ тежок период со оваа пандемија. За жал, ова ќе има сериозни последици во општеството, не само во фудбалот, во однос на менталното здравје,“ рече војводата од Кембриџ

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Силна експлозија создаде огромен пожар во Англија, евакуирани двесте лица

Горјан Грнчаровски

Англија формира ново тело за борба против пандемијата

А1он

Преигрувањата во ФА Купот ќе бидат откажани следната сезона

Ана Ололовска

Лондон е убеден дека Москва украла податоци за вакцина против коронавирусот

Тројца играчи на Вест Хем си одат од клубот на крајот на сезонава

А1он

Тотенхем им ги продолжи договорите на Вертонген и Ворм до крајот на сезонава

А1он