ФИФА откажа две светски првенства во 2021 година

Од:

Светските првенства за фудбалери до 17 и до 20 години, што требаше да се одржат во 2021 година, се откажани поради пандемијата на коронавирус, соопшти денеска Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА).

Двете завршници се пролонгирани за 2023 година.

Светското првенство до 20 години ќе се игра во Индонезија, а за фудбалери до 17 години во Перу, како што и беше планирано.

– Стана јасно дека глобалната ситуација не успеа да се нормализира на ниво потребно да одговори на предизвиците поврзани со организација на двата турнири, вклучувајќи ги и неопходните квалификации, соопшти ФИФА.

Би можело да ве интересира

Бекенбауер веќе не е под истрага за давање мито, случајот застари

Жарко Настоски

Левандовски прогласен за најдобар играч на Светското клупско првенство

Ана Ололовска

ФИФА: Фудбалерите не се приоритетна група за вакцинација против коронавирусот

Жарко Настоски

ФФМ објави допис од УЕФА и ФИФА во врска со спорот со АМС

Ана Ололовска

Европската комисија ги поддржа ФИФА и УЕФА во борбата против најавената Суперлига

Ана Ололовска

ФИФА поднесе нова тужба против поранешниот претседател Блатер

Жарко Настоски