ФИФА очекува над шест милијарди долари приход до Мундијалот во Катар

Од:

Светската фудбалска федерација (ФИФА) остварува завидни финансиски резултати и покрај пандемијата на коронавирус, обелоденувајќи дека до почетокот на Мундијалот 2022 во Катар очекува во целост да го реализира планираниот четиригодишен приход од 6.44 милијарди долари.

ФИФА во својот годишен финансиски извештај наведе дека вкупната потрошувачка во 2020 година изнесувала 1.04 милијарди долари. Во оваа сума се вклучени грантови во висина од 270 милиони долари наменети за националните фудбалски асоцијации, донацијата од десет милиони долари за Светската здравствена организација, како и редовниот годишен бонус од еден милион долари за претседателот на ФИФА, Џани Инфантино.

Светската куќа на фудбалот посочи дека најголем дел од заштедите се благодарение на откажувањата на организацијата на младинските турнири, годишниот конгрес што требаше да се одржи во Етиопија и доделувањата на наградите на свечената церемонија во Милано.

Расходите за администрацијата од 169 милиони долари биле за 42 милиони долари помалку од планираниот буџет за минатата година.

-Патувањата се сведени на минимум, а голем број состаноци и тренинзи се одржаа онлајн, што произведе значителна заштеда на трошоците, соопшти ФИФА.

Би можело да ве интересира

Европската комисија е против СП во фудбал на две години

Ана Ололовска

Унгарија казнета со одржување на еден квалификацискиот натпревар за СП 2022 без гледачи поради расизам против играчите на Англија

А1он

ФИФА свика состанок за новиот формат на Светските првенства

А1он

Германија ја критикува ФИФА: Светско првенство на две години е штетно за фудбалот

ФИФА: Мнозинството навивачи поддржуваат Светско првенство на две години

А1он

ФИФА не исклучува светски првенства на секои две години

Ана Ололовска