ФИФА може да ја укине забраната за бразилските играчи на следните натпревари во Премиер лигата

Од:

Бразилските фудбалери имаат шанса да играат на претстојните натпревари од шампионатот на Англија, пренесува „The Telegraph“. Како што е наведено, официјални претставници и шефови на фудбалски федерации преговараат за укинување на забраната, иако Бразилската фудбалска конфедерација (ЦБФ) сè уште не се откажала од нејзиното барање.

Претходно, ФИФА, на барање на ЦБФ, им забрани на осум играчи од Ливерпул, Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Челзи, Евертон и Лидс да играат за клубови следните пет дена.

Ова се должи на фактот дека клубовите во англиската Премиер лига одбија да ги пуштат бразилските играчи во бразилската репрезентација. Доколку се прекрши забраната, англиските клубови се соочуваат со санкции.

Како и да е, договор за укинување на оваа забрана може да се постигне веќе денес. Мексико и Парагвај, кои исто така се залагаа за петдневна забрана, ги отфрлија нивните барања.

Британската влада е подготвена да им вети на земјите од Јужна Америка дека играчите ќе бидат пуштени во своите репрезентации за време на следната меѓународна пауза во октомври.

Во исто време, англиските клубови веќе се договорија меѓу себе дека можат слободно да користат играчи кои сè уште имаат забрана.

Би можело да ве интересира

Над две третини од фудбалерите во Премиер лига се вакцинирани

А1он

Санто прогласен за најдобар тренер во Премиер лигата за август

А1он

Венгер очекува Халанд да се пресели во клуб од Премиер лигата во наредните години

А1он

Шеснаесет нови случаи на коронавирус во Премиер лигата

А1он

Погба стана седмиот играч во историјата на Премиер лигата со четири асистенции на еден натпревар

Алиоски веќе не е играч на Лидс, клубот не му го продолжи договорот

Жарко Настоски