ФИФА ќе ја одложи одлуката за избор на градови домаќини на СП 2026

Од:

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ќе ја одложи одлуката за избор на градови во кои ќе се играат натпреварите од Светското првенство во 2026 година, поради пандемијата на коронавирус, пренесува Ројтерс.

Мундијалот во 2026 година ќе се одржи во три земји – САД, Канада и Мексико. Соединетите држави ќе претстават 17 градови-кандидати за домаќини, Канада и Мексико – по три. Одлуката требаше да биде донесена во март, но поради пандемијата, состанокот на ФИФА беше презакажан за 7 јули.

Сега одлуката повторно ќе биде одложена за неколку недели.

ФИФА ќе одбере 16 од 23 предложени градови за да бидат домаќини на натпреварите, додека треба да се намали само бројот на американски градови.

Би можело да ве интересира

ФИФА откажа две светски првенства во 2021 година

Жарко Настоски

ФИФА поднесе нова тужба против поранешниот претседател Блатер

Жарко Настоски

Рамос, Азар и Модриќ гласаа за Зидан, Бејл не, во изборот за тренер на годината

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Златната топка“ на ФИФА за Левандовски, Меси и Роналдо останаа без трофеј

Жарко Настоски

Баскија побара членство во ФИФА и во УЕФА

ФИФА: Роналдо, Левандовски или Меси во финалето на изборот за најдобар во 2020 година

Жарко Настоски