ФИФА ги објави кандидатите за фудбалер на годината

Од:

Познати се имињата на играчите кои се номинирани од страна на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) за наградата фудбалер на 2021 година.

Номинирани се:
Карим Бензема (Франција, Реал Мадрид)
Кевин де Брујн (Белгија, Манчестер сити)
Кристијано Роналдо (Португалија, Јувентус/Манчестер јунајтед)
Ерлинг Холанд (Норвешка, Борусија Дортмунд)
Жоргињо (Италија, Челзи)
Нголо Канте (Франција, Челзи)
Килијан Мбапе (Франција, ПСЖ)
Роберт Левандовски (Полска, Баерн Минхен)
Лионел Меси (Аргентина, Барселона/ПСЖ)
Нејмар (Бразил, ПСЖ)
Мохамед Салах (Египет, Ливерпул).

Кај голманите кандидати за најдобар се:
Алисон (Бразил, Ливерпул)
Џанлуиџи Донарума (Италија, Милан/ПСЖ)
Едуард Менди (Сенегал, Челзи)
Мануел Нојер (Германија, Баерн Минхен)
Каспер Шмајхел (Данска, Лестер).

Доделувањето на наградите ќе се одржи на 17 јануари 2022 година.

Би можело да ве интересира

ФИФА ги објави цените на билетите за СП во Катар

А1он

Манчини, Тухел и Гвардиола се номинирани за наградата Тренер на годината од ФИФА

А1он

Инфантино: Мундијал на две години би функционирал

А1он

ФИФА ранг-листа: Македонските фудбалери ја завршуваат годината на 67. место

А1он

Алжир го освои премиерното издание на Арапскиот куп на ФИФА

Фудбалските менаџери годинава заработиле 444 милиони евра

А1он