ФФМ ќе им подели рекордна премија од 4,2 милиони евра на репрезентативците за пласманот на ЕП

Од:

Рекордна премија од вкупно 4,2 милиони евра ќе добијат играчите и стручниот штаб на македонската фудбалска репрезентација за пласманот на Европското првенство (ЕП), соопшти попладнево ФФМ.

За освоеното прво место во Д-групата од Лигата на нации и пласманот на завршницата на ЕП што ќе се игра идното лето, македонските репрезентативци и стручниот штаб веќе поделија награда од близу еден милион евра.

– Со денешната одлука на Управниот одбор, до крајот од годината, Федерацијата ќе им исплати сума од три милиони и двесте илјади евра за обезбеденото место на македонската репрезентација на Европското првенство, се наведува во соопштението на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ).

Претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини истакна дека „македонската репрезентација ја обедини целата држава и ја донесе најголемата фудбалска радост од осамостојувањето“.

„Капитенот Пандев и сите репрезентативци апсолутно ја заслужуваат паричната награда. Во сите тие моменти на патот до пласманот на Европското првенство, кога фудбалерите играа и се бореа за нашата фудбалска историја, никогаш не се размислуваше за пари. Но, сега е моментот, Управниот одбор да го цени успехот и да се обидеме и на овој начин да дадеме признание и да влијаеме позитивно на понатамошната атмосферата во репрезентацијата. Знам дека времињата се тешки, но Фудбалската федерација ќе продолжи да работи и горди сме на сè што заработивме и сè што плативме. На капитенот Пандев и соиграчите им посакувам многу среќа во новиот квалификациски циклус и повторно да ја одведат Македонија на големо натпреварување, изјави Сејдини.

Би можело да ве интересира

Билетите за гостувањето на Германија во Скопје се распродадени

А1он

Македонскиот дрес дел од светската кампања „Фудбал за мир“

А1он

Србија и Кипар гости на фудбалски турнир во организација на ФФМ

Ана Ололовска

ФФМ: Влезниците за натпреварите против Ерменија и Романија по цена од 300 денари

А1он

ФФМ го претстави новиот селектор: Милевски доби договор до 2024

УЕФА ги претстави Сејдини и Поповски како Северномакедонци, реагираше МНР

Катерина Павлова-Николовска